Yükleniyor...

Web Sitesi için 5 Altın Kural

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Web Sitesi için 5 Altın Kural
01 Nisan 2020, 20:01 0 Yorum 830 Okuma

Web sitesi oluştururken dikkat edilmesi gereken temel noktaları görmezden gelmek pek doğru bir yaklaşım değildir. Günümüzde bir çok internet kullanıcısı web sitelerini şekil verirken ilk sıraya arama motorlarını koyarak ilk yanlışa adım atmaktadır. Maddelere geçmeden önce şunu belirtmemiz gerekiyor ki ilk sırada arama motorlarından ziyade hedeflediğiniz kitle olmalıdır.İnternet sitenizin tasarımı bu doğrultuda yapılmalıdır.Bu aşamadan sonra da aşağıdaki 5 altın kurala dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Tasarım

İlk görüntü yani ilk izlenim önemli. Bu nedenle web sitenizin tasarımının çok karmaşık olmaması gerekiyor. Ziyaretçi siteye girdiği anda menü konumu, reklam konumları ve içerikler karmaşık bir şekilde karşısına çıkmamalıdır. Daha hedefe yönelik, doğru renklerin seçildiği ve anlatılmak istenilenin hem görsellerle hem içerikle uyumlu bir şekilde sunulması gerekiyor. Günümüzün trendi ise sadelik ve ulaşılabilirlik. Açıkası bu tasarım bakış açısının uzun müddet devam edeceğini düşünenlerdeniz.

Yazılım

Web tasarımı problemsiz hallettikten sonra yazılım kısmı devreye giriyor. Bu nokta site güvenliği ve kullanılabilirliği açısından önemlidir. Bir web sitesinin iyi olması tasarımından ziyade çalışmasıyla ölçülür. Çünkü tasarım göreceli bir kavramdır. Herkese hitap edecek bir web sitesi yapmak oldukça zordur. Herkese göre kusursuz çalışanı yapmak ise bir gereklilik. Çalışması gereken formların hatasız işlemesi veya yapılan linklemelerin sorunsuz bir şekilde yönlendirilmesi kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli noktalar.

Optimizasyon

Web sitenizin hem tasarımsal hem de yazılımsal olarak arama motorlarına optimize edilmiş olması her zaman bir adım önde olmanız anlamına geliyor. Bu noktada başta söylediğimiz hataya düşmeden yani web sitesini sadece arama motorları için yapmadan, ziyaretçileriniz için yaptığınız web sitesini arama motorları için optimize etmelisiniz. Bu noktada arama motorlarının dikkate aldığı bazı teknik kriterler var. Kullanıcı deneyimi kalitesinde ödün vermeden bu kriterleri web sitenizde mutlaka uygulayın.

Mobil ve Tablet Uyumu

Bu noktaya ilgili yazıların tamamında değiniyoruz. Cihaz kullanımı artık mobil kullanıma doğru hızlıca değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle web sitelerinin mobil uyumlu olması artık bir öneriden ziyade gereklilik halini aldı diyebiliriz. Web siteniz mobil uyumlu mu diye öğrenmek için bununla ilgili test sitelerini ziyaret edebilir ve hatalar varsa kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Teknik Destek

Şayet web sitenizi dışarıdan hizmet alarak yaptırıyorsanız bu nokta oldukça önemlidir. Altyapı güncelleştirmeleri, yedekleme, içerik güncelleme desteği gibi konularda hizmet aldığınız yerden mutlaka destek de alabilmeniz gerekmektedir. Uzun vadede desteği olmayan veya güncellemeleri düzenli olarak yapılmayan web sitelerinde teknik sorunlar yaşayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
Telefon
WhatsApp