Yükleniyor...

Web Siteleri için Ücretsiz Hız Testi Araçları

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Web Siteleri için Ücretsiz Hız Testi Araçları
12 Şubat 2020, 15:26 0 Yorum 540 Okuma

Ücretsiz Hız Testi Siteleri

 

Web sitenizin hızı işletmenizin ilk izlenimini veren önemli bir faktördür. Bu nedenle web sitesi hız testi araçlarının kullanımı mükemmel bir seçenektir. Web Sitesi Hızı kullanıcı deneyiminden sonra en önemli kriterdir. Düşük web sitesi hızı, kullanıcılar için en sinir bozucu şeylerden biri olmaktadır.

 

Yüksek performanslı web siteleri, daha yüksek geri dönüş oranları, daha düşük hemen çıkma oranlarına, daha yüksek dönüşümler, katılım, organik aramada daha yüksek bir sıralama ve daha iyi kullanıcı deneyimi sağlar. Yavaş web siteleri size para kaybına ve kötü bir itibara mal olabilir. Sayfa yükleme süresini azaltarak pazarlama ve satış süreçlerini olumlu yönde etkileyeceksiniz. Yüksek trafik alacak ve daha nitelikli potansiyel müşteriler çekeceksiniz.

 

Web sitesi hızı, kullanıcı deneyiminin temel taşıdır. Sayfa üç saniyeden fazla yüklenirse, ziyaretçiniz sayfayı terk edebilir ve potansiyel bir satış  şansını kaybedebilirsiniz. Bu nedenle web geliştiricileri, pazarlamacılar ve Bilişim departmanları web sitesi hız testi araçlarına odaklanmaktadır. Web sayfanızın yükleme hızını artırmanın, sitenizin genel başarısı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. SERP sıralamasında önemli bir rolü olduğu için web sitesi hızını kesinlikle kontrol etmelisiniz. Daha iyi bir hemen çıkma oranı ve daha yüksek oturum süresi için web sitenizin hızlı olması gerekir.

 

Web Sitesi Hızı Kavramları Nelerdir?

Web sitesi hız testi araçlarını kullanmadan önce, verileri daha iyi analiz edebilmeniz ve ardından sitenizi buna göre optimize edebilmeniz için bu araçların nasıl çalıştığının ve arkasındaki bazı kavramları anlamak önemlidir. Yalnızca web barındırıcınızın hızını test etmekle kalmaz, aynı zamanda CDN performansınızı da ölçebilirsiniz. Ve bu araçların web sitenizin performans değerlendirmesine nasıl katkıda bulunduğunu anlamak için bu araçları analiz eden aşağıdaki ölçütleri anlamak önemlidir.

 

 • İlk Bayt Zamanı (TTFB)

İlk bayt (TTFB) süresi, bir web sunucusunun yanıt verme hızının bir ölçüsüdür. Temel olarak, tarayıcınızın sunucu istedikten sonra bilgi almaya başlaması gereken zamandır. Bu, doğrudan barındırma sağlayıcısının gecikmesine ve web sitenizde barındırılan gerçek sunucuya bağlıdır. Bulut düzeyi gibi birçok sağlayıcı, sunucu düzeyinde gecikme sorununun üstesinden gelmek için gelişmiş bir yığın kullanır. Web sitenizi hedef kitlenize en yakın veri merkezinde barındırmak da TTFB'yi azaltmanıza yardımcı olur.

İçerik dağıtım ağı (CDN), bir web sitesinin TTFB'sini geliştirmenin başka bir yoludur. Bu ağ, web sitesinin statik içeriğini istekte bulunan istemciye en yakın sunucudan sunar. Bu, sunucu ile istemci arasındaki mesafenin neden olduğu gecikme sorunlarını ortadan kaldırır. Bir CDN kullanarak yükün yerel sunucunuz üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltabilirsiniz, bu da TTFB'nizi azaltmanıza yardımcı olur.

 

 • Oluşturma Engelleme JavaScript ve CSS

Bir web sayfası stil için CSS ve istemci tarafı işlevselliği için JavaScript içerir. Bu kaynaklar web sitesinin düzgün çalışması için gereklidir. Ancak Google, bu kaynağın genel kullanıcı deneyimini etkilemeyecek şekilde yönetilmesini önerir. İşleme engelleme, sayfanızın mümkün olan en kısa sürede yüklenmesini engelleyen JavaScript ve CSS anlamına gelir. Harici bir JS dosyası getirilmesi durumunda, HTML ile hizalanmalıdır. Bu, harici sunuculara gönderilen isteklerin sayısını azaltır. CSS dosyalarında HTML ile hizalamak için simge durumuna küçültmek / birleştirmek daha iyidir. Harici bir sunucudan kullanıcı tarayıcısına gezileri kaydedebilir. Ayrıca, CSS dosyalarının sayısını azaltarak CSS'yi optimize edin.

 

 • Kaynakların Küçültülmesi

Minimizasyon, çoğu web sitesi test aracının vurguladığı başka bir parametredir. Küçültme CSS ve JS dosya boyutlarını küçültme işlemidir.

Bu, sunucudan istenen kod miktarını azalttığı için yükleme sürenizi hızlandırır. Gereksiz tüm karakterleri kaldırmak için CSS ve JavaScript Minify gibi araçları kullanabilirsiniz. WordPress kullanıyorsanız, tüm HTML, JavaScript ve CSS'nizi sizin için daha küçük hale getirecek Autoptimize gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

Web sitesi hız testini etkileyen önemli faktörlerden biri barındırma sağlayıcısı seçimidir. Web sitenizi güvenilir bir ana bilgisayarda barındırıyorsanız, web sitenizin hızı web sitesini nasıl oluşturduğunuza bağlıdır.

 

 • HTTP İstekleri

HTTP, bir istemci tarafından istendiğinde kullanılan bir aktarım protokolüdür ve sunucu tarafından bir yanıt gönderilir. Tüm dinamik aramalar için istekler tetiklenir ve bu isteklerin sayısı web sayfasının yükleme hızını olumsuz etkiler.

İsteklerin sayısını azaltmanın birkaç yolu vardır:

 • HTTP ve JS dosyalarını karıştırarak HTTP çağrılarının sayısını (mümkünse) azaltmak.
 • JavaScript'inizi satır içine alın (yalnızca çok küçükse)
 • CSS spritelarını kullanma
 • Çok sayıda harici istekte bulunan üçüncü taraf eklentileri gibi varlıkları azaltmak

 

Web Sitesi Performansınızı Optimize Etmek İçin En İyi Web Sitesi Hız Test Araçları

Şimdi kullanabileceğiniz çeşitli web sitesi hız testi araçlarına dalma zamanı. Şimdi yukarıdaki web performansı kavramları hakkında temel bir anlayışa sahip olduğunuza göre, web sitenizin hızını test etmek için aşağıdaki 9 ücretsiz araca göz atın. Her biri kendi benzersiz özelliklerini, sonuçlarınızı raporlamanın ve farklılaştırmanın farklı yollarını sunar.

 

1.Pingdom

2.GT Metrix

3.KeyCDN

4.Webpagetest

5.Load Impact

6.Uptrends

7.Google Pagespeed Insights

8.Yellow Web Page

 

 1. Pingdom

 

Hız testi araçları arıyorsanız, Pingdom sizin için en uygun araçlardan biridir. Pingdom sadece web performansını tam olarak izlemekle kalmaz, aynı zamanda web siteniz hakkında bilgiler verir. Piyasada bulunan en popüler ücretsiz web sitesi hız test araçlarından biridir. Sitenin hızını ve performansını kontrol etmek için bir dizi özellik ve seçenek vardır.

Teste başlamak için bir URL girmeli ve kullanılabilir sunucu konumlarından birini seçmelisiniz. Bir test tamamlandığında, size sayfa yükleme süresi, istek sayısı, Google PageSpeed ​​ve performans derecesi ile ilgili bilgileri bildirir.

Sonuçlar raporu dört farklı bölüme ayrılmıştır. Daha iyi bir son kullanıcı deneyimi için web sitenizin çalışma süresini, performansını ve etkileşimlerini kontrol edin. Pingdom, web sayfalarını test etmek için 70'ten fazla küresel seçim yeri kullanmaktadır.

 

 1. GT Metrix

 

Bir başka popüler hız test aracı, Pingdom'a yakın olan GTMetrix'dir. Bununla birlikte, zaman içinde hızda bir iyileşme görebilmeniz için ücretsiz bir hesap oluşturmanıza ve geçmiş taramanızı izlemenize izin veren tamamen ücretsiz bir araçtır.

GTMetrix, eldeki işlem yapılabilir verilerle web sitesi hızını optimize etmenizi sağlar. Araştırmak için sitenin URL'sini yapıştırırsınız, sitenizi tarar ve ayrıntılı raporlar verir. Sayfa boyutu, sayfa başına istek ve yükleme süresi gibi sonuçların bir özetini gösterir. Siteyi 7 farklı yerden inceler.

Bu güçlü aracın arayüzünün kullanımı kolaydır. GTmetrix, JavaScript, CSS, sunucu ortamınız ve diğer konulardan gelen sorunlar hakkında size bilgi sağlamak için son derece kullanıcı dostu bir araçtır. GTmetrix'in ücretsiz sürümü veri indirmenize izin verir. Profesyonel paketler sayfa ayarları, uyarılar, URL izleme, kaynak kullanım grafikleri ve bir geliştirici araç setine erişim sağlar.

 

 1. Google Pagespeed Insights

 

Google tarafından üretilen SEO araçları, web sitenizin performansıyla ilgili sorunlar hakkında bilgi sağlar. Google PageSpeed ​​Insights platformuna gidin, web sayfanızın URL'sini girin ve hem mobil hem de masaüstü sürümleri için sonuç almak için ‘ANALİZ’ düğmesini tıklayın. Web siteniz için bir SEO stratejisi uyguluyorsanız bu araç düşünülebilir.

Pagespeed skoru 0 ila 100 puan arasında değişmektedi. 85 veya daha yüksek bir puan web sitenizin iyi bir performansı olduğunu gösterir. Rapor sayfası, performansı artırmak için atabileceğiniz yararlı adımlar sunar. Google PageSpeed ​​Insights aracı ayrıca mobil cihazlar için ek kullanıcı deneyimi önerileri sunar.

Web sitenizi SERP'lerin en üstüne yükseltmeyi önemsiyorsanız, Google'ın önerilerini dinlemek yararlıdır.

Bu web sitesinin kullanımı inanılmaz derecede basittir. Google PageSpeed'deki sonuçlar diğer birçok araca göre daha iyidir. Bunun nedeni, Google'ın web sitesi sıralaması için algoritmalar oluşturması ve bu nedenle Google'da görüntülenen sonuçların büyük önem taşıması ve ciddiye alınması gerektiğidir. Google sayfa hızı analizi iki şey yapar. İlk olarak, toplam yükleme süresini inceler. İkinci olarak, yukarıdan aşağıya yükü periyodik olarak kontrol eder.

 

 

 1. KeyCDN

 

KeyCDN hızlı ve hafif bir ücretsiz web sitesi hız test aracıdır. Web sunucusuna bağlanma süresi hakkında bilgi sağlar. Uygulamada ping test cihazı, IP konumu görünür, HTTP doğrulaması ve diğer birçok özellik vardır.

KeyCDN’nin ücretsiz aracı, WordPress sitenizin genel hızını belirlemek için inanılmaz derecede hızlı ve kolay bir yol sağlar. Basit sayfa hızı testleri bir web sitesi önizlemesini içerir. Mülkünüzün genel indirme süresini bu fiziksel bölgeden daha iyi belirlemek için dünyanın dört bir yanında stratejik olarak konumlandırılmış 14 farklı test konumundan birini seçebilirsiniz.

 

 1. WebPageTest

 

WebPageTest, sitenizi test etmek için "ilk görünüm ve tekrarlanan görünüm" adını verdikleri benzersiz bir yöntem kullanır. Daha önce de belirtildiği gibi, muhtemelen bir kerelik DNS arama gecikmesi olduğunu teşhis etmeye yardımcı olur. Tonlarca seçeneği vardır. WebPageTest, daha önce bahsedilen araçların bazılarına benzer, ancak 25'ten fazla tarayıcı ve mobil tarayıcı dahil olmak üzere 40'tan fazla konum arasından seçim yapabilirsiniz.

WebPagetest, Google'da Chrome mühendisi Patrick Meenan tarafından oluşturulmuştur. Açık kaynaklı bir projedir ve gerçek tarayıcıları kullanarak dünyanın birçok yerinden ücretsiz bir web sitesi hız testi çalıştırmanıza izin verir.

 

 1. Load Impact

 

Simülasyon trafiğinin nasıl yükleneceği, gerçek hayatta nasıl olacağını simüle eder. Load Impact'in ücretsiz çevrimiçi yük testi ve tanıtım araçları, web sitenizin web sitesi trafiğini yönetme yeteneği hakkında size bol miktarda veri sağlar. 1.2 milyon eşzamanlı kullanıcıyla büyük ölçekli yük testleri yapın. Aynı anda 10 farklı konumdan yükler oluşturun ve hatta talep üzerine daha fazla konum ekleyin. Bir HTTP oturumu kaydedin ve sahte kullanıcıların test sırasında benzer görevleri gerçekleştirmesine izin verin. Yük testlerinizi gece veya haftada bir kez çalışacak şekilde yapılandırın. Ücretsiz plan ayda 10 deneme sunmaktadır. Premium planlar aylık 119 $ 'dan başlıyor.

Load Impact çevrimiçi web performansı değerlendirme aracı, kullanıcı yükleme süresi (otomatik bir sanal makine tarafından simüle edilmiş) ve saniye başına istekler (web sunucunuzun ne kadar dayanıklı olduğu ve web sayfası isteklerini nasıl işleyebileceği gibi) gibi yararlı bilgiler sunar. Grafikler veri gösterme yeteneğidir.

Load Impact, web sitenizin ne kadar ölçeklenebilir olduğunu test etmek için en iyi araçtır. Load effect, gerçekçi yük testi ve izleme için en iyi ücretsiz web sitesi hız testi araçlarından biridir.

 

 1. UpTrends

 

UpTrends, dünyanın her yerinden seçim yapabileceğiniz 184 yerden performansı analiz etmenizi sağlar. Ayrıca, web uygulaması izleme, web sitelerinin, mobil cihazların ve sitelerin performansının izlenmesini de sağlar. 30 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır.

Pingdom gibi, web sitenizin hızı hakkında derinlemesine bilgi sunar. UpTrends web sitesi hızını kontrol etmek için kolay bir araçtır. Uptrend, web sitenizin 10 farklı konumundan masaüstü veya mobil cihazlardaki yükleme sürelerini değerlendiren ücretsiz bir hız test aracı sunar. Ayrıca bant genişliği daraltmasını ve testin gerçekleştirileceği web tarayıcısını da ayarlayabilirsiniz. Web sitesi izleme aracı ücretsiz olarak da mevcuttur. Özellikleri arasında daha geniş bir test alanı, e-posta uyarısı ve izleme panoları bulunmaktadır.

 

 1. Yellow Lab Aracı

 

Yellow Lab aracı, kullanıcılar için birçok bilgiye sahiptir ve ayrıca bir dizi benzersiz özellik sunar. Bunlar, belge nesne modellerini ve çeşitli kod doğrulama sorunlarıyla JavaScript etkileşimlerinin görüntülerini içerir.

Web sitenizin puanının yanı sıra farklı platformlarda olası HTML, CSS ve JavaScript sorunlarını görmek istiyorsanız, Yellow Lab’ı deneyebilirsiniz.

Yellow Lab'ın size verdiği son küresel puan birkaç faktöre dayanmaktadır: Sayfa yükleme, DOM, CSS, istekler, JavaScript ve sunucu yapılandırması. Ön uç (HTML, CSS, JS), JS profili oluşturma ve web performansı dahil olmak üzere yapabileceğiniz çeşitli testler vardır.

Araçlar açık kaynak kodludur ve sitenizi PhantomJS aracılığıyla göndererek çalışır. Bu, daha sonra size puanınızı veren metrikleri ve istatistikleri toplamasına olanak tanır. Araç tarafından geliştiricilere sağlanan ayrıntılar, hataları düzeltmelerine ve siteyi optimize etmelerine olanak tanır. Yellow Tab aracı tamamen ücretsizdir.

 

Gördüğünüz gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok web sitesi hız testi aracı vardır. Her birinin yukarıda vurgulandığı gibi kendine özgü özellikleri vardır. Sitenizi düzenli olarak test etmek ve zamanında iyileştirmeler yapmak size büyük avantajlar sağlar.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
Telefon
WhatsApp