Yükleniyor...

Google Benim İşletmem Nedir?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Google Benim İşletmem Nedir?
14 Eylül 2020, 13:02 0 Yorum 214 Okuma

 

Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

 

Yaşadığı veya bulunduğu bölgede belirli ürün veya hizmetleri arayan tüketiciler için çevrimiçi aramalar artmış durumdadır. Artık komşulardan öneri istemiyor, bunun yerine arama motorlarından bize yakınlarda hangi işletmelerin olduğunu, ne sunduklarını, ne zaman müsait olduklarını ve oraya nasıl gidebileceğimizi araştırıyoruz. Bir web sitesi oluşturmak işletmeler için çok önemliyken, bu artık tek başına yeterli değil.

Burada devreye Google Benim İşletmem giriyor. İşletme bilgilerinizi bu platforma girmeniz, tüm Google uygulamalarında, alakalı yerel aramalarda görünmenize ve potansiyel müşterilere ulaşmanıza olanak tanır. Bu yazı, bir Google Benim İşletmem hesabının nasıl oluşturulacağından, işletme girişi performansınızı optimize etmeye kadar bilmeniz gereken her şeyi size öğretecektir.

 

Google Benim İşletmem nedir?

Google Benim İşletmem, çevrimiçi bir işletme dizini ve yerel SEO'nun çok önemli bir unsurudur. Araştırmalar, Google aramalarının % 46'sının yerel bilgi aradığını ve yerel işletmeleri bir mobil cihazda arayan tüketicilerin %88'inin 24 saat içinde işletmeyi aradığını veya ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu, Google Benim İşletmem’ i her türden işletme için önemli bir araç haline getiriyor.

Google’ın ücretsiz sunduğu bu platform, işletmeniz hakkında uzun bir ayrıntılı bilgi listesi eklemenize olanak tanır ve bu da ilgili aramalarda görünme şansınızı artırır. Ayrıca, Google Benim İşletmem listeniz, tümü yerel aramalar için yüksek çevrimiçi görünürlük sunan Google Bilgi Grafiği, Google Yerel Rehber ve Google Haritalarda görünebilir.

 

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Oluşturulur?

 

 1. Google Benim İşletmem sitesine gidin ve oturum açın.
 2. İşletme adınızı ekleyin.
 3. Bir kategori seçin.
 4. Bulunduğunuz yeri girin.
 5. Web sitenizi ekleyin.
 6. Girdiğiniz bilgileri doğrulayın.

 

 1. Oturum açın

Platformda oturum açmak için Google Benim İşletmem ana sayfasını ziyaret edin. İşletmeniz için özel bir e-posta adresiniz varsa, tüm kurumsal profillerinizi aynı sanal çatı altında tutmak için burada kullandığınızdan emin olun.

 

 1. İşletme adınızı ekleyin

İşletme adınızı girdiğinizde, aynı ada sahip şirketlerin aşağı açılır bir listesi otomatik olarak açılacaktır. Burada, Google işletme girişinizin önceden oluşturulmuş olup olmadığını görebilir veya mevcut işletme sayfalarına yeni konumlar ekleyebilirsiniz.

 

 1. Bir kategori seçin

İşletme kategorileri Google tarafından hedef pazarınızı tanımlamak için kullanılır, bu nedenle mümkün olan en doğru kategoriyi seçin.

 

 1. Bulunduğunuz yeri girin

İşletmenizin müşterilerin ziyaret edebileceği fiziksel bir yeri varsa, adresi buraya ekleyin. Bir hizmet sunuyorsanız veya ürün teslim ediyorsanız, hizmet bölgenizi de listeleyebilirsiniz.

 

 1. Web sitesi ekle

Web site adresinizi girin, böylece potansiyel müşteriler işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir, ürünlerinizi satın alabilir veya hizmetlerinizden faydalanabilir. Ek olarak, kişilerin size çalışma saatleri içinde ulaşabilecekleri bir iletişim telefon numarası da ekleyebilirsiniz.

 

 1. Girişinizi doğrulayın

İşletme profilinizi yönetebilmek ve girişinizin Google sonuçlarında görünmesini sağlamak, işletmenin gerçek sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekir.

 

Bunu yapabileceğiniz farklı yöntemler vardır şimdi bunlardan bahsedelim.

 

Google Benim İşletmem girişinizi nasıl doğrulayabilirsiniz?

 

İşletme sayfalarının çoğu için, Google doğrulaması, bir posta kartının adrese gönderilmesini gerektirir. Ancak fiziksel bir mağaza veya dükkanınız yoksa, bazı işletmeler ek doğrulama yöntemleri bulunmaktadır.

Google Benim İşletmem girişinizi doğrulamanın toplam beş farklı yolu vardır. Her birinin ayrıntıları aşağıda yazmaktadır.

 

Posta Kartı: Bir kişi adı ekleyin ve 14 gün içinde bir posta kartı alacaksınız. Bu posta kartı, işletmenizin yerini doğrulayabileceğiniz 5 haneli bir kod içerir. Bekleme süresi boyunca Google işletme girişi bilgilerinizi düzenlemediğinizden emin olun, aksi takdirde doğrulama süreci gecikebilir.

 

Telefon: İşletme girişinizi telefonla doğrulamaya uygunsanız, iletişim numaranıza otomatik mesajla gönderilen bir kodunuz olacaktır.

 

E-posta: Girişinizi e-posta ile doğrulamak için, doğrulama ekranında görünen adresin doğru olduğundan emin olmanız yeterlidir. E-postayı aldıktan sonra, Doğrula düğmesine tıklayın.

 

Anında Doğrulama: İşletmelerinin web sitesini Google Search Console ile zaten doğrulamış olan kullanıcılar, girişlerini otomatik olarak doğrulayabilir.

 

Toplu Doğrulama: 10 veya daha fazla konumu olan işletmeler toplu doğrulama isteyebilir ve bir zincir olarak kategorize edilebilir. Google'ın isteğinizi işleme koyması bir haftayı bulabilir.

 

Google işletme sayfanızı optimize edin

 

İşletme girişiniz doğrulandıktan sonra, sıralamasını ve performansını iyileştirmek için sayfanızı optimize etme zamanıdır. Google'da eksiksiz listelere sahip işletmelerin yalnızca alakalı aramalarda sıralama elde etme olasılığı daha yüksektir, aynı zamanda potansiyel müşterilerin güvenini kazanırlar.

Google işletme sayfanızı tam olarak optimize etmek için dikkat etmeniz gereken beş ana şey vardır:

 

 • İlgili tüm bilgileri doldurun
 • Profesyonel bir profil resmi ekleyin
 • İşletmenizin fotoğraflarını yükleyin
 • İlgi çekici videolar ekleyin
 • Müşteri yorumlarını takip edin

 

 

 1. İlgili tüm bilgileri doldurun

Yerel SEO'nuzu artıracağı ve alakalı aramalarda görünme şansınızı artıracağı için işletme girişinize mümkün olduğunca fazla bilgi eklemelisiniz. Google'ın kendi ifadesiyle: "Yerel sonuçlar her arama için en alakalı sonuçları destekler ve eksiksiz ve doğru bilgilere sahip işletmelerin doğru aramalarla eşleşmesi daha kolaydır."

 

Burada, potansiyel müşterilere işletmenizin neler sunabileceği hakkında daha fazla bilgi verebileceksiniz. Web sitesi ve fiziksel adres, iletişim numarası ve kategori gibi temel ayrıntıları zaten eklemiş olsanızda, bu alan daha spesifik verileri eklemenize olanak tanır. Bu, işletmenizin çalışma saatlerini, ilk açtığınız yılı ve tekerlekli sandalyeyle erişilebilirlik ve ücretsiz wi-fi kullanılabilirliği gibi ek ayrıntıları içerir.

 

İşletme listenizin alaka düzeyini Google'ın gözünde tam olarak optimize etmek için, biraz anahtar kelime araştırması yapın ve sayfanız aracılığıyla ilgili konuları ve terimleri ekleyin.

 

 1. Profesyonel bir profil resmi ekleyin

Tıpkı sosyal medya platformlarında olduğu gibi, profil fotoğrafınız her yeni içerik yüklediğinizde veya müşterilerle etkileşimde bulunduğunuzda görünür. Bu görsel işletmenizin yüzü olacağından, şirketin logosunu kullanmanız önerilir.

 

 1. İşletmenizin fotoğraflarını yükleyin

Arama sonuçları sayfalarına esas olarak metin hakim olsa da, işletmenizi görsel olarak desteklemek size çok fazla fayda sağlayacaktır. Birkaç kaynağa göre Google Benim İşletmem girişlerinin %35 daha fazla web sitesi tıklaması ve %42 daha fazla konumlarına yol tarifi isteği aldığını göstermiştir.

 

Google Benim İşletmem, kullanıcıların ve ziyaretçilerin işletmeyi hızlıca tanıyabilmeleri için bir kapak fotoğrafı yüklemelerine izin verir. Ayrıca, konumunuzun ve ürünlerinizin ek resimlerini de paylaşabilmektesiniz.

 

Bu fotoğraflar işletmeniz için bir kapak görevi görecek, bu nedenle yalnızca yüksek kaliteli resimler yüklemelisiniz. Eğer kaliteli  fotoğraflarınız yok ise bu konu hakkında profesyonel yardım almalısınız.

 

 1. İlgi çekici videolar ekleyin

Fotoğraflara ek olarak, potansiyel müşterilerin dikkatini çeken ve işletme girişinizin öne çıkmasına yardımcı olan video klipler de yükleyebilirsiniz. Sayfalar, minimum 720p çözünürlükle 30 saniyeye kadar olan videoları gösterebilir. İşletmenizin mevcut kliplerini bu gereksinimlere uyacak şekilde kolayca değiştirmek için ücretsiz video düzenleyicileri kullanabilirsiniz.

 

Fotoğrafların aksine, videolar bir zorunluluk değildir ve bu nedenle paylaşmaya değer herhangi bir medya klibiniz yoksa bu adımı atlayabilirsiniz.

 

 

 1. Müşteri incelemelerini izleyin

Ağızdan ağza, her zaman en güçlü pazarlama araçlarından biri olmuştur. Bu artık çevrimiçi öneriler yazan kullanıcıları da içermektedir. Bu nedenle, Google işletme girişinizin incelemelerine çok dikkat etmelisiniz.

 

Mutlu müşterileri olumlu mesajlar bırakmaya teşvik etmenin en etkili yollarından biri, mevcut incelemelere düzenli olarak yanıt vermektir. Destekleri için minnettar olduğunuzu gösterin ve bırakmış olabilecekleri geri bildirimleri ele alın. Hatta bazılarını sitenizde referans olarak görüntülemek için seçmek isteyebilirsiniz.

 

Olumsuz eleştirilere gelince, onları görmezden gelmeyin. Memnun olmayan müşterilere profesyonel bir şekilde yanıt verin.

 

Google Benim İşletmem hakkında daha fazla bilgi veya yardım almak için aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
Telefon
WhatsApp