Yükleniyor...

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
01 Nisan 2020, 20:02 0 Yorum 424 Okuma

Domain alırken nelere dikkat edilmeli?

Dijitalleşen dünyada var olmak birçok marka için oldukça önemli. Hatta markaların dışında artık kişiler de internette çok farklı şekilde var olmayı hedefliyor. Bu aşamada ise ilk yapılması gereken şeylerden biri domain satın almaktır. Her ne kadar zor gibi görünse de doğru adımlar izlendiğinde hem fiyat açısından hem de temsiliyet açısından istediğiniz domaini rahatlıkla alabilirsiniz.

Domain, sitenizin temeli olan alan adıdır. İnternette bu isimle var olursunuz. İnternet sitesinin en temeli olan domain almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında tercih edeceğiniz isim gelmektedir. Bu isim markanızı doğru temsil etmenin yanında Google’a da uyumlu, insanların rahat kavrayabileceği kısa ve anlaşılabilir olmalıdır. Alan adınız için karar verdiğiniz ismi satın almadan önce domain satın alabileceğiniz siteler üstünden sorgulamanız gerekir. Bu sorgulama da domain almak için oldukça önemlidir.

Domain alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da alan adı uzantısıdır. Domain satın almak için internetten araştırma yaptığınızda birçok alan adı uzantısı görebilirsiniz fakat bunlar arasında en popüleri .com’dur. Ardından .org ve .net gelir. Aynı zamanda saydığımız bu uzantılar, uzun süredir popüler olarak kullanıldığı için güvenilir de görünmektedir. Bunların dışında çeşitli başka uzantılar da yer almaktadır.

Domain satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise internet siteniz için seçtiğiniz ismin müsaitliğidir. Satın alacağınız domainin müsaitliğini sorgulamak için domain alabileceğiniz internet sitelerini kullanabilirsiniz. Bu aşamada karşınıza çıkabilecek bir zorluk web masterlar tarafından domaininizin alınmış olma ihtimalidir. Domain fiyatlarına da etki eden bu konu bazı durumlarda sizleri olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle .com uzantılı ve spesifik olan domainler fazlasıyla tercih edilmiş ve yüksek fiyatlara satılabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra domain geçmişi de önemlidir. Dolayısıyla domain satın almadan önce tercih ettiğiniz ismin geçmişini, daha önce yasaklanmış olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. BTK kontrolü de bunlardan biridir. Domain satın almadan önce Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından herhangi bir konuda engelleme kararının olup olmadığı sorgulamalısınız.  

Domain fiyatları ise diğer birçok konuda olduğu gibi alan adını alacağınız internet sitelerinden sorgulanabilir. Alacağınız domainin fiyatları ise tercih edeceğiniz isme göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda 10 dolardan başlayabilen domain fiyatları 20 - 30 bin dolara kadar çıkabilir. Fakat domain fiyatları çok ekstrem tercihler olmadığı sürece seçeceğiniz isme göre uygun olabilmektedir.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum
Telefon
WhatsApp